Сватбеното тържество отразява съкровените копнежи и нагласи на младоженците. Независимо дали ще бъде пищно и впечатляващо, или семпло и стилно, то може да протече като вълшебна приказка. С избора на професионален и коректен дисководещ си гарантирате спокоен, весел и паметен празник, а за Вас остава да сте очарователни и усмихнати и да се радвате на незабравимите мигове с гостите си.
Аз ще Ви помогна да се отпуснете и потопите във вълшебството на този важен ден, както и да не се притеснявате за нищо, а просто да се забавлявате и празнувате от сърце.
Незабравим е мигът, в който танцувате първия сватбен танц с любимия Ви като семейство. Доверявайки се на професионалист, този вълшебен момент и още много такива по време на цялото тържество са гарантирани, а споменът за веселия празник ще изниква още по-ярко в съзнанието Ви.
Примерен вариант как протича сватбеното тържество
Приветстване на гостите
Преди да влязат в ресторанта, гостите ще бъдат посрещнати с така нашумялото „уелкъм дринк“. Аз силно препоръчвам тази стъпка, тъй като след приключването на церемониите в ритуалната зала и черквата, младото семейство отива на кратка фотосесия, траеща около час. Докато чакат, гостите ще бъдат доволни, наслаждавайки се на питие в ресторанта.
Влизане в ресторанта
Влизането на младоженците и техните кумове в ресторанта е един от най-тържествените моменти в сватбения ден. Те влизат последни, след като всички гости вече са се настанили. Минават по бяло платно, посипано с цветя, а гостите посрещат младото семейство на крака с бурни аплодисменти под.звуците.на Менделсон.
Захранване
Тържеството започва с първия ритуал – захранването. Младоженците се посрещат от свекървата, която ги захранва с питка, мед и сол и тъщата, която ѝ асистира, държейки питката. По желание на младото семейство захранването може да се направи и от тъщата. Традицията повелява първият залък да бъде със сол и поднесен на младоженеца, а вторият с мед – символ на сладките и солените мигове в живота. Първо се захранват младоженците, а след това и кумовете, но само с питка и мед. В някои случаи и самите майки на двамата млади могат да бъдат захранени, защото по традиция, за да върви всичко по мед и масло, устите на свекървата и тъщата трябва да.бъдат.„запушени“.
Наздравица
Идва ред и на сватбената наздравица. Персоналът в ресторанта поднася чаши шампанско за първия тост на младото семейство с кумовете. Вярва се, че който първи изпие шампанското си, той ще командва в къщата, а колкото капки останат на дъното на чашата, толкова сълзи ще има в семейството. Следва и въпросът на диджея „Куме, какво е виното?“, а кумът отговаря „Горчиво!“, при което младоженците трябва да го подсладят.с.целувка.
Ритане на менче
След целувката булката рита менчето, за да се види каква ще бъде първата им рожба. В зависимост от това какъв цвят цвете ще излезе, такъв ще бъде и полът – бял за момче и червен за момиче. Така ритуалът по посрещането приключва и младото семейство се настанява заедно със своите кумове на младоженската маса, като се прави 10-минутна почивка, придружена с.фонова.музика.
Реч на кума
Следва речта на кума, с която той дава началото на голямата веселба. Като една от най-важните фигури той първи отправя своите пожелания към двойката, често разказва забавна история, свързана с младото семейство и завършва с наздравица. Има вариант и речта да се проведе по-късно поради притеснението на кума или желанието.на.младоженците.
Първи танц на младото семейство
Двамата влюбени откриват дансинга с любима тяхна песен, носеща приятни спомени. За избора на една от най-емоционалните и запомнящи се мелодии във Вашия живот може да се консултирате с мен на някоя от нашите срещи. След като приключи първият семеен танц, следва кумовете и родителите да.се.присъединят.
Ритуал „Кумова ръченица“
Следва не толкова известният ритуал „Кумова ръченица“, който напоследък се прави все по-рядко, но пък винаги е придружен с много смях и емоции. Кумовете трябва да откупят дарове и да надиграят тацьорите. Пред младоженската маса излизат момиче и момче, чиято задача е да съберат колкото се може повече пари за младоженците. Те танцуват с пиле и погача (или торта, баница) в ръце, а целта на кумовете е да ги надиграят и да вземат.своите.дарове.
Разчупване на сватбената пита
Най-често разчупването на сватбената пита се изпълнява по средата на сватбата – малко преди сервирането на основното ястие с цел погачата да бъде раздадена на гостите. Младоженците застават на средата на дансинга гръб в гръб с протегнати нагоре ръце. Това трябва да е първият и последен път, в който застават с гръб един към друг. Кумът им подава питката и те я разчупват над главите си. По традиция, който отчупи по-голямо парче от питката, той ще носи парите в къщи. След ритуала.веселбата.продължава.
Приемане на поздравления
Младото семейство заедно със своите кумове обикаля масите на гостите, за да ги поздрави и да им благодари за присъствието им. Според българските обичаи те трябва да отидат първо при родителите и роднините си и най-накрая при приятелите си. През това време би било добре да се сервира основното ястие. Също така това е един подходящ момент за приемане.на.подаръците.
Букет
Време е и да се определи коя ще бъде следващата късметлийка, която ще се омъжи. Булката излиза на дансинга със своя букет и всички неомъжени дами се приканват да се подредят в единия край на дансинга. Без да поглежда, тя хвърля букета зад себе си. Вярва се, че жената, която го хване, ще бъде.следващата.булка.
Жартиер
На дансинга се канят всички ергени и под звуците на песента „You can leave your hat on“ или „Mission Impossible“ младоженецът трябва да свали жартиера със зъби от крака на булката. Подобно на булката, младоженецът застава с гръб на ергените и хвърля назад жартиера. Поверието е, че който го хване, ще се ожени пръв. По желание на младоженците свалянето на жартиера може да се избегне и диджеят да обяви, че младоженецът го е свалил още в дома на булката, тъй като е.бил.нетърпелив.
Торта
Персоналът на ресторанта изкарва сватбената торта под звуците на предварително уговорена музика. Младоженецът взима ножа, а булката хваща неговата ръка, като се смята, че това е първата съвместна работа, която младото семейство върши заедно. По традицията те трябва да отрежат толкова парчета, колкото деца желаят да имат. Младоженците може да поканят двойки, като ги захранят с парче от тортата с пожелание за.скорошен.брак.